side-area-logo

Samobadanie jąder

delimiter image

Badanie należy przeprowadzać raz w miesiącu

Tak jak panie regularnie badają sobie piersi, panowie powinni badać jądra, bez względu na wiek. Na samobadanie jader wystarczy poświęcić raz w miesiącu około 3 minut. Najlepiej wykonać je pod prysznicem lub podczas ciepłej kąpieli. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Każde jądro należy badać osobno.

1. Delikatnie uciskaj i przetaczaj jądra

delimiter image

Najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwasz pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia, grudki. Zwracaj uwagę, czy od poprzedniego badania jądra nie zmieniły wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.

Image module

2. Znajdź najądrze i powrózek nasienny

delimiter image

Znajdź najądrze i powrózek nasienny, struktury przypominające miękką rurkę za jądrem, które zbiera i przenosi plemniki. Jeśli znasz tę strukturę, nie pomylisz jej z nieprawidłowościami.

Image module

3. Zwróć uwagę na grudki, nierówności i wygląd

delimiter image

Poszukaj jakichkolwiek grudek lub nierówności. Pamiętaj, że grudki lub guzy mogą również prezentować się jako bezbolesne. Poszukaj zmian w rozmiarze, kształcie lub teksturze. Pamiętaj, to normalne, że jedno jądro jest nieco większe. Tak po prostu jesteś zbudowany.

Image module

Jeśli zauważysz grudkę lub jakiekolwiek niepokojące zmiany wymienione powyżej, natychmiast powinieneś umówić się na wizytę i zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, że rak jądra może rozprzestrzeniać się bardzo szybko a wykryty wcześnie jest jednym z najbardziej uleczalnych nowotworów.