side-area-logo

Samobadanie piersi

delimiter image

Badanie wykonuj raz w miesiącu

Samodzielne badanie piersi należy wykonywać regularnie raz w miesiącu. Badanie należy przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu, najlepiej między 5 a 10 dniem lub w przerwie „międzytabletkowej” u kobiet, które stosują środki antykoncepcyjne. W tym czasie piersi są miękkie i niebolesne. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się co miesiąc w podobnym przedziale czasowym, np. w pierwszy weekend miesiąca. Zaleca się badać piersi w domu, najlepiej w ciepłym, spokojnym miejscu. Samobadanie może być również doskonałą możliwością wyciszenia się i skoncentrowania choć przez chwilę tylko na sobie i na swoim zdrowiu.

1. Badanie wzrokiem

delimiter image

Rozpoczęcie badania biustu należy rozpocząć od jego dokładnego  obejrzenia. Należy stanąć przed lustrem, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i rozpocząć przyglądanie się piersiom. W lekko pochylonej pozycji należy oprzeć ręce o biodra i oglądać piersi w tej pozycji następnie unieść ręce za głowę kontynuując obserwację. Do samodzielnej kontroli potrzebny jest „poślizg”, dlatego zaleca się stosowanie balsamu lub oliwki podczas badania. Dodatkową wartością nawilżenia skóry piersi w trakcie badania, jest zadbanie o ładny, jędrny wygląd biustu.

Niepokojące objawy:

  • asymetria piersi,
  • zaciągnięcia i zaczerwienienie skóry,
  • wciągnięcie brodawki,
  • wyciek z sutka,
  • owrzodzenie brodawki.
Image module

2. Badanie dotykiem

delimiter image

Badanie dotykiem (palpacyjne) najlepiej przeprowadzić w dwóch pozycjach. W pozycji stojącej i leżącej. Wraz z ułożeniem ciała, zmienia się kształt piersi. Często zdarza się, że guzek wyczuwalny jest tylko w jednej pozycji ciała.
Zaleca się wykonywać badanie palpacyjne pod prysznicem. Gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.

Image module

Ułożenie ciała do palpacyjnego (prowadzonego dotykiem) samobadania piersi w pozycji stojącej.

Image module

Ułożenie ciała do palpacyjnego (prowadzonego dotykiem) samobadania piersi w pozycji leżącej. Kobiety, które mają duży biust, powinny podłożyć poduszkę pod bark.

3. Badanie piersi dotykiem w pozycji leżącej

delimiter image

W celu rozpoczęcia tego badania należy wygodnie położyć się na plecach i prawą rękę położyć pod głową. Takie ułożenie daje lepszy dostęp dp całej piersi a przez to ułatwia przeprowadzenie badania palpacyjnego (dotykiem). Kobiety, które mają duży biust, powinny podłożyć poduszkę pod lewy bark. W takim ułożeniu można rozpocząć badanie prawej piersi. Trzema środkowymi palcami należy naciskać i zataczać kółka wzdłuż piersi, z góry na dół, tam i z powrotem. Badanie powinno się przeprowadzić bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu. Badając się należy zbadać również pachę, a następnie dołki nadobojczykowe, sprawdzić czy nie ma tam guzków lub powiększonych węzłów chłonnych. Po zakończeniu badania, należy powtórzyć całą procedurę dla piersi lewej w ten sam sposób, jak to opisano powyżej.

4. Badanie dotykiem piersi w pozycji stojącej

delimiter image

Badanie piersi w pozycji stojącej wykonuje się tak samo jak badanie w pozycji leżącej. Należy stanąć przed lustrem w pozycji wyprostowanej z założoną jedną ręką za głową, drugą ręką trzema środkowymi palcami należy naciskać i zataczać kółka wzdłuż piersi, z góry na dół, tam i z powrotem. Badanie powinno się przeprowadzić bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu. Badając pierś należy zbadać pachę, a następnie dołki nadobojczykowe czy nie ma tam guzków lub powiększonych węzłów chłonnych. Po zakończeniu badania jednej piersi, należy zmienić rękę za głową i rozpocząć badanie drugiej, w ten sam sposób.

Techniki badania piersi

delimiter image

1. Koła

delimiter image
Image module

2. Linie

delimiter image
Image module

3. Kliny

delimiter image
Image module